Laptop Lenovo Gaming Legion 7 16IAX10, 16″ WQXGA (2560×1600) OLED 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free, Intel® Core™ Ultra 7 255HX, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB, video NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS, RAM 2x 16GB SO-DIMM DDR5-5600; Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable; Up to 32GB DDR5-5600 offering, SSD 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, no ODD, SD Card Reader, Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP), 5.0MP + IR with E-shutter, No Onboard Ethernet, WLAN Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2, Bluetooth 5.4, Non-WWAN, No Fingerprint Reader, Porturi: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1; 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Card reader; 1x Power connector, 245W Slim Tip (3-pin), Baterie Integrated 84Wh, Per-key RGB Backlit, English, Glacier White, Greutate 2.0 kg, Dimensiuni 361.7 x 263.4 x 15.9-17.9 mm, 2-year, Courier or Carry-in; 3Y Premium Care with Onsite upgrade from 2Y Depot/CCI (CPN), Accesorii None, Free DOS
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 32GB |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| SSD capacity | 1 TB |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Rezolutie | 2560 x 1600 |
| Luminozitate | 500 nt |
| Thunderbolt | Da |
| Form factor | Clamshell |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Tip placă video | Dedicată |
| Producator placa video | NVIDIA |
| USB 3.1 | Da |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Antenna type | 2×2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Fast charging | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Optical | None |
| Microphone | 2x, Array |
| Bundled software | None |
| Operating System | None |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| Memory | 2x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Special Features | AI Chip: LA3 |
| Other Security | E-shutter |
| Included Upgrade | 3Y Premium Care with Onsite upgrade from 2Y Depot/CCI (CPN) |
| Green Certifications | ErP Lot 3 |
| Display surface | Gloss |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| Processor cache | 30 MB |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Camera | 5.0MP + IR with E-shutter |
| Keyboard | Per-key RGB Backlit, English |
| Case Color | Glacier White |
| Surface Treatment | Anodize Electrophoresis Deposition |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Panel type | OLED |
| Contrast ratio (typical) | 100000:1 |
| Operating system installed | No |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4 |
| Touchpad | Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard language | English |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Market positioning | Gaming |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Base Warranty | 2-year, Courier or Carry-in |
| Bundled Accessories | None |
| Performance cores | 8 |
| Copilot key | Yes |
| Processor cores | 20 |
| Efficient cores | 12 |
| Processor base power | 55 W |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Conectivitate | Wi-Fi 7 |
| Cititor amprente | Nu |
| Camera WEB | Full HD |
| Cititor Card | Da |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Sistem de operare | Fara OS |
| Refresh rate | 240 Hz |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| Producator procesor | Intel |
| Tip display | OLED |
| NB-Screen-Size | 16.x" |
| Resolution | WQXGA |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 7 |
| Pen | Pen Not Supported |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Flicker Free |
| WWAN | Not installed |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Processor threads | 20 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Performance-core base frequency | 2.4 GHz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Destinat pentru | Gaming |
| Diagonala display | 16 – 16.9 inch |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS |
| Chipset | Intel® HM870 Chipset |
| Height (front) | 1.59 cm |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| NB-Gaming-VGA | RTX 5060 |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP) |
| Battery | 84Wh |
| Dimensions (WxDxH) | 361.7 x 263.4 x 15.9-17.9 mm (14.24 x 10.37 x 0.63-0.70 inches) |
| Docking | Various docking solutions supported via Thunderbolt™ or USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for Legion 7 16I… |
| Display | 16 WQXGA (2560×1600) OLED 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255HX, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB |
| Copilot+ PC | N/A |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| Processor model | 255HX |
| Model Procesor | 255HX |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Motherboard chipset | Intel HM870 |
| AC adapter power | 245 W |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB each |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 1000, Dolby Vision |
| Audio Chip | Realtek ALC3306 |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display diagonal | 40.6 cm (16) |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Audio system | Nahimic Audio |
| Weight | 2 kg |
| Product colour | White |
| Compliance certificates | RoHS |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | Laptop |
| HD type | WQXGA |
| Frecventa Procesor: | 5.2 GHz |
| Password protection type | BIOS, HDD, Power on |
| Privacy type | Webcam kill switch |
| Battery-Capacity | 84 Wh |
| Colour name | Glacier white |
| Battery life (max) | 3.98 h |
| Continuous video playback time | 7.18 h |
| Width | 361.7 mm |
| Depth | 263.4 mm |
| Tip memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 8GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5060 |
| Model placa video integrata | Intel Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |






Nu există comentarii încă.