Placa Video MSI GeForce RTX™ 3050 VENTUS 2X XS 8G OC GDDR6 128 bit PCIE Gen 4, 1x DP 1x HDMI
Placi video
Compare
Placa video MSI GeForce RTX 3050, 8GB GDDR6, PCI Express
Stoc furnizor:
În stoc
1.712,99 lei 1.975,00 lei
În stoc
| LP-Bracket | No |
|---|---|
| VGA-Interface | PCI-E-4.0 |
| Cooling type | Active |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| CUDA | Yes |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDCP | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Micro HDMI ports quantity | 0 |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Tip memorie video | GDDR6 |
| Numar Sloturi | Dual Slot |
| Slot | PCI Express 4.0 |
| Seria | GeForce RTX 3000 |
| Model | GeForce RTX 3050 |
| Bus Memorie | 128bit |
| Tip Memorie | GDDR6 |
| Capacitate | 8GB |
| Sistem racire | Activ |
| HDMI | 1 |
| Recomandat pentru Gaming | Da |
| Alimentare separata | 1x 6-pin PCI-E |
| MiniDP | N/A |
| Segment | Consumer |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 3050 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Processor frequency | 1807 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA cores | 2560 |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory BUS | 128 bit |
| Data transfer rate | 14 Gbit/s |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Shader model version | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Minimum system power supply | 500 W |
| Supplementary power connectors | 1x 6-pin |
| Length | 570 mm |
| Chipset | nVidia |
| Product colour | Black |
| Package type | Box |
| Weight | 205 g |
| Height | 112 mm |
| Depth | 45 mm |
| Power consumption (typical) | 115 W |
| Package weight | 774 g |
| Producator | MSI |
| Garantie | 36 |








Nu există comentarii încă.